Yüz Germe

yuz-germe

Yüzde çoğalan,derinleşen kırışıklıklar ve çizgiler zamanın karşı koyamadığımız etkileridir.Yaşlanmaya dair ilk belirtiler 30’lu yaşlarda yüzdeki yağ dokunun yer değişimi ile başlar. Özellikle yanaklarda ve elmacık kemiklerindeki yağın yerçekimi etkisi ile yüzün alt bölgelerine kayması, cilt altı yağın azalması, dolgun ve genç görünümlü yüzü, yaşlı ve yorgun hale çevirir.Bu arada da ciltteki kollajen ve elastik lifler gittikçe azalır, derinin altındaki yağ dokusu incelir ve kırışıklıklar, cilt sarkmaları ortaya çıkar.Sonuçta göz çevresi ve alın çizgilerinin belirginleştiği, yanak, kaş, çene altı, boyunun gevşeyip sarktığı, göz kapaklarındaki yağ torbalarının belirginleştiği yorgun ve yaşlı görünüm ortaya çıkar.

Yüz germe ameliyatı ile yaşlanma sonucunda gevşeyen ve sarkan yüz derisi kulak önünden ve saç içinden yapılan kesiler ile gerilir.Fakat cildin gerilmesi yeterli değildir. Aşağıya kayan cilt altı yağ dokularının da olması gereken yerlerine taşınması gerekir.Bunun icin de SMAS denilen yüz fasyası kullanılır.Bu fasya da gerginleştirilip fazla olan cilt dokuları atılınca iki tabaka birden düzeltilmiş ve tüm sorunlar çözülmüş olur.

İşlem genel anesteziye gerek duyulmadan sedasyon ve lokal anestezi altında yapılır ve 3-4 saat devam eder. İşlem sonrasında 1 gece hastanede kalınması önerilir.Operasyon sonrasında 1 hafta-10 gün içinde dikişler alınır ve hasta günlük hayatına geri dönebilir.İlk günlerde oluşan ödem ve morluklar da bu süre zarfında büyük oranda toparlanır.