error code: 522 Meme protezinin büyüklüğünü aslında sizin bedeniniz söyler… | Dr. Esin Aksungur | Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Meme protezinin büyüklüğünü aslında sizin bedeniniz söyler…

memeprotezi

Günümüzde en sık yapılan operasyonlardan birisi olan meme protezi birçok kadının rüyasını gerçekleştirir. Meme boyutları genetik olarak belirlenir yani meme boyutlarımızı kontrol etmemiz, büyük ya da küçük olmasını sağlamamız mümkün değildir. Genellikle ergenlik sonrasında hormonal denge oturduktan sonra meme boyutları anlaşılır. Genetik olarak küçük olan bir memede tek tedavi seçeneğimiz meme protezleridir.

Bazen de normal boyutta olan memeler, doğum sonrası ya da kilo alıp vermeler sonrası küçülebilir, sarkabilir. Sorunun ne zaman ve neden olduğunun pek bir önemi yoktur, çözüm meme protezi ile büyütmedir.

Her küçük meme protez için uygun değildir. Memede belli bir dereceden fazla sarkma varsa dikleştirme ile beraber protez yapılması gerekir. Yalnızca fazla sarkması olmayan fakat büyütme istenilen memelerde protez operasyonu uygulanabilir. Tabi ki protez ile memelerde belli derecede dikleşmede sağlanır.

Operasyon oldukça basit ama çok dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Öncelikle sterilite şartları çok önemlidir. Bu nedenle tam teşekkülü bir hastanede genel anestezi altında yapılmalıdır. İşlem sonrası hasta aynı gün taburcu edilir ve 2-3 gün içinde normal hayatına ve işine dönebilir.

En sık sorulan sorular ne büyüklükte bir protez kullanılması gerektiğidir. Burada unutulmamalıdır ki amacımız doğal bir meme yaratmaksa protezin  boyutunu sizin vücudunuz söyler. Yani sizin meme başı seviyesindeki göğüs kafesi genişliğinizin yarısı kullanılacak protezin taban ölçüsüdür. Yani bu ölçü 10 cm ise size taban çapı 9-10 cm olan protez kullanılması gerekir demektir. Bu da 150 cc den 800 cc ye kadar olan protez skalasında seçenekleri 3-4 proteze indirir. Bundan sonrasında hastanın kişisel zevkleri dikkate alınarak bir seçim yapılır. Unutmamak lazım ki doğal olan her zaman güzeldir. Doğal meme üstü hafif düz gelen , iç ve dış sınırları belli olmayan, boyutu vücut boyutu ile orantılı olan memedir. Amacımız da doğala ulaşmak olmalıdır…..