Meme Dikleştirme

meme-diklestirme

Meme dokusu zamanla yerçekimi, doğum, emzirme gibi faktörlerin etkisi ile eski diri ve dik görünümünü kaybedebilir. Dolgunluğunu yitirmiş ve sarkmış olan memeler dikleştirme operasyonu ile tekrar dik ve dolgun hale getirilebilir. Bu operasyonda meme başı çevresinde yuvarlak ve bualandan meme altına inen dik bir iz kalır.

Dikleştirme ameliyatında meme volümünde bir değişiklik olmaz. Çünkü işlemde var olan meme dikleştirilip şekillendirilir. Yeterli meme dokusu varsa meme dikleştirme işlemi tek başına yapılabilir. Fakat özellikle doğum sonrası oluşan meme boşalması gibi memenin volümünün de azaldığı durumlarda dikleştirme yanında silikon uygulanması da gerekebilir.

Operasyon genel anestezi altında yapılır.Yaklaşık bir buçuk iki saat kadar sürer. İşlem sonrası özel sütyen ile operasyondan çıkan hasta aynı gün taburcu edilir. İki üç gün kol hareketlerinde hafif ağrı hissedilebilir. Dikişler, eriyen ip kullanıldığı için alınmaz. Bir hafta sonra hasta dikiş hattı iyileştiği için tüm günlük aktivitelerini yapabilir. Dikiş izleri başlangıçta pembe iken zamanla normal cilt rengine döner.