Meme Büyütme

meme-buyutme

Her kadın, güzel görünümlü göğüslere sahip olmak ister.Öncelikle süt verme gibi çok önemli bir görevi olduğu ve ömür boyu takip edilmesi gereken hormonal değişikliklere duyarlı bir organ olduğu unutulmamalıdır.Bu nedenle kadınlar için çok önemli olan bu organın cerrahisi de ince ayrıntılar içermektedir.

Her kadının göğüs şekli ve yapısı farklıdır.Kilo alıp vermeler, emzirme gibi durumlar nedeniyle estetik görünümü bozulabilir.Meme büyütme operasyonu, yapısal olarak küçük olan memelerde ya da doğum ve emzirme sonrası boşalma olan memelerde kalıcı silikon jel protezlerler kullanılarak yapılan bir işlemdir.

Silikon protezlerle meme büyütülürken amaç, vücut tipine uygun doğal memeler yaratmaktır.Bunun için operasyondan önceki görüşmede karar verilmesi gereken 3 temel konu vardır:

  1. Silikonun boyutu
  2. Nereden koyulacağı (meme altı, meme ucu, koltuk altı)
  3. Nereye koyulacağı (meme altı, kas altı)

Hasta ile istekleri ve beklentileri detaylı olarak konuşulup sonrasında var olan yöntemlerin avantaj ve dezavantajları tartışılır.

En sık merak edilen konu da operasyon sonrası göğüsün ne kadar büyüyeceğidir. 85 veya 90 gibi ölçüler hastanın göğüs kafesini çapını ifade ederken, cup size denilen A, B, C, D harfleri meme büyüklüğünü ifade eder. A harfi en küçük meme boyutunu ifade etmektedir.Sütyen bedeni ile bunu değerlendirirsek göğüs büyütme ameliyatı sonrasında beden ölçüsü değişmez.Yani 85-A giyen bir hasta operasyon sonrası yine 85 beden giyer.Fakat yerleştirilen protezin büyüklüğüne göre cup size B ya da C olabilir.

Konsültasyonda, hastaların en büyük sorunları koyulacak protez ile memelerinin nasıl görüneceğidir.Artık bu endişeleri de gidermek mümkün. Bu problemi çözmek icin memenin üçboyutlu görüntüsünü alan özel bir program aracılığı ile meme altına istenilen protez yerleştirilir. Seçilen protez ile memenin operasyon sonrası nasıl görüneceğini hatta şimdiki ve operasyon sonrasındaki görünümlerini yan yana değerlendirmek mümkün olur. Hasta tarafından merak edilen tümsorular da kolaycayanıtlanabilir.

Girişim, genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık bir saat kadar sürer. İşlem sonrası özel sütyen ile operasyondan çıkan hasta aynı gün taburcu edilir.İki üç gün kol hareketlerinde hafif ağrı hissedilebilir. Birhafta sonra dikiş hattı iyileştiği için tüm günlük aktivitelerini yapabilir. Dikiş izleri altı hafta kadar pembe kalabilir. Sonra yavaş yavaş beyazlaşır.