Liposuction

liposuction

Liposuction vücutta belli bölgelerde toplanan yağların ince kanüller kullanılarak vakum yardımı ile alınması işlemidir.Aslında her insanın vücut şekli ve dolayısıyla yağ dağılım paterni farklıdır ve genetik olarak belirlenir.Genel olarak kadınlarda bel, basen, bacak içi,erkeklerde ise karın çevresinde yağlanma daha fazla görülür. Liposuction işleminde amaç bu dengesiz dağılım paternini bozmak ve daha orantılı bir vücut yaratmaktır.

Liposuction, işlem yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir.Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir.Kilosu normal ya da normalin hafif üzerinde olan ancak belli bölgelerinde dengesiz yağlanma paterni mevcut kişiler için ideal bir yöntemdir.Bu işlem ile bu alanlar inceltilerek vücudun diğer bölgeleri ile orantısı sağlanır.

Liposuction işleminde sadece kanüllerin gireceği 3-4 mm’lik kesiler yapılır. Kanüller yardımı ile gerekli alanlardan fazla olan yağlar alınır. Bu küçük kesi alanları 2-3 gün içinde iyileşir.Ameliyat sonrası dönemde hastaya korse giydirilir ve cildin yeni yerine adapte olması sağlanır. Bu korselerin ortalama 3hafta boyunca giyilmesi tavsiye edilmektedir. İşlemden birkaç saat sonra hasta taburcu edilir ve bir iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri döner. Oluşan şişliklerin ve morlukların geçmesi 2-3 haftayı, ödemin atılması ve kesin sonucun ortaya çıkması 6-8 haftayı bulabilmektedir.