Kepçe Kulak

kepce-kulak

Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna kepçe kulak adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz olması ya da konka denilen alanda aşırı kalın kıkırdak olması genellikle temel sebeptir. Bu sorunlar kulağın baş ile daha fazla açı yaparak öne doğru kıvrık olmasına, önden bakıldığında kulağın belirgin görünmesine neden olur.

Cerrahi teknik olarak aslında her yaşta yapılabilen bir operasyon olmasına rağmen 5-6 yaş ruhsal gelişim için önerilen zamandır. Kulak gelişiminin büyük kısmı 5-6 yaşa kadar tamamlandığı için eğer istenirse çocuk okula başlamadan kulak estetiği ameliyatı yapılabilir. Erişkinde lokal anestezi altında yapılabilen bir operasyon iken çocuklarda genel anestezi gereklidir.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatında kulak arkasından girilerek kıkırdak törpülenir ve özel dikişlerle arkaya doğru katlanarak şekillendirilir. İz tamamen kulak arkasında kalır ve dışarıdan görülmez. Kısa süren bu işlem sonrasında hasta taburcu edilir. Kulaktaki sargılar 3. gün açılır ve sonrasında kulaklar açık kalır. 2-3 hafta kadar saç bandı takılması kulak şeklinin korunması açısından önemlidir.