Jinekomasti

asd

Jinekomasti, erkekte meme büyümesine verilen addır.Bu durum nadir olarak bilinse de gerçekte sık karşılaşılan bir durumdur.Jinekomasti tek memeyi etkileyebileceği gibi her iki memede de görülebilir.Özellikle ergenlik çağında 13-15 yaşındaki birçok erkek çocukta jinekomasti görülebilir.Genellikle 1-2 yıl içinde gerileyerek kaybolur.Bu dönemde takip edilmeli, devam etmesi durumunda endokrinolojik inceleme yapılmalıdır.Birçok ilacın ve tıbbi durumun erkek memelerinin fazla büyümesine yol açtığı bilinse de vakaların çoğunda belli bir neden bulunamamaktadır.

Jinekomasti genellikle liposuction işlemi ile düzeltilir.Nadiren çok büyümüş göğüslerde meme başı çevresinden cilt çıkarılması gerekli olabilir.İşlem genel anestezi yada hafif sedasyon ile lokal anestezi altında yapılabilir.

Liposuction, cerrahi yöntemlerden hangisiyle yapılmış olursa olsun, hasta işlemden üç dört saat sonra evine gidebilir. Operasyon sonrasında ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı gereklidir. Korse iki – üç hafta boyunca takılır. Bu memenin ödeminin azaltılmasında ve şekillenmesinde önemlidir. Operasyondan sonraki gün hastalar normal yaşamlarına dönerler. Ağır spor faaliyetlerinden ise bir ay boyunca uzak kalmaları istenir.