Burun Estetiği

burun-estetigi

Burun ameliyatları plastik cerrahinin en çok ilgi gören fakat aynı zamanda da en zor operasyonlarıdır. Burun boyutlarının küçültülmesi, şeklinin değiştirilmesi, burun ucunun kaldırılması ve eğriliklerin düzeltilmesi için yapılabilir. Amaç sorun olan alanların düzeltilip rahat nefes almanın sağlandığı ve mümkün olduğunca doğal bir burun yaratabilmektir.

İşlem hastanın durumuna göre kapalı ya da açık yöntemle yapılabilir. Kapalı yöntemde yalnızca burun içinde kesi olur fakat burun ucu ile ilgili daha sınırlı şekillendirme yapılabilir. Açık yöntemde burun ucu şekillendirmesi daha başarılı olarak yapılır ve bu yöntem tercihen ağır eğriliklerde kullanılır.

İşlem öncesinde üçboyutlu fotoğraf çekimi yapılır ve hasta ile beraber sorunlu bölgeler ve bunların nasıl düzeltileceği konuşulur. Yapılan düzeltmeler ve elde edilen burun fotografi ile hastanın normal fotoğrafı yanyana koyularak yüzünde nasıl değişiklikler olacağı hastaya gösterilir. Hasta,ameliyat sonrası ve öncesi üçboyutlu fotoğraflar ile burnunda ve yüzünde oluşacak değişiklikleri çok kolay anlar , operasyona bağlı endişeleri de minimuma iner.

Burun operasyonu sonrasında burun üstüne yerleştirilen bir alçı atel ile uyanırsınız. Alçı atel, 1 hafta sonra çıkarılır. Ameliyattan sonra gözler etrafında morluk ve şişlikler oluşabilir. Bu şişlikler üçüncü günden sonra gerilemeye başlar, 10-15 günde kaybolur. Fakat burundaki tüm ödemin gerilemesi ve tam şeklini alması 6 ayı bulan bir süreçtir.